Zakłady bukmacherskie. Podatki u bukmachera

Podatki są wszędzie. Płacimy je przy każdym zakupie towaru czy usługi, sprzedaży nieruchomości, za to że zarabiamy pieniądze i wydajemy je na rozrywki. Jedną z nich są zakłady bukmacherskie, które również są objęte obciążeniami podatkowymi. Jak wyglądają podatki u bukmachera?

Od momentu wprowadzenia w Polsce nowelizacji ustawy o grach hazardowych, w Polsce można korzystać wyłącznie z legalnych zakładów bukmacherskich, które uzyskały stosowne licencje oraz posiadają spółkę prawa handlowego zarejestrowaną w Polsce. Dzięki tym obostrzeniom, każdy podmiot odprowadza do budżetu podatki związane z zakładami wzajemnymi.

Dodatkowo ustawa zabroniła korzystać z zagranicznych bukmacherów, a ich strony internetowe są blokowane dla polskich odbiorców. Wyeliminowanie zagranicznej konkurencji pozwoliło zakończyć podatkowe eldorado w bukmacherce. Dawniej korzystanie z zagranicznych podmiotów wiązało się z grą bez podatków. Obecnie nie jest to legalne i grozi wysokimi karami finansowymi.

Cieszą się budżet państwa, do którego wpływa więcej pieniążków od graczy, a także legalnie działające w kraju firmy, które traciły na nieuczciwościach związanych z obciążeniami podatkowymi. Teraz wszystko się dla nich wyrównało i mogą konkurować ze sobą atrakcyjnością kursów, wysokością bonusów czy bogactwem oferty.

Podatki u bukmachera – podatek od gier

W Polsce obowiązują dwa podatki związane z grą na zakładach bukmacherskim. Pierwszym i tym najważniejszym jest podatek od gier. To swego rodzaju hazardowy „podatek VAT”, pobierany za każdy postawiony kupon, czyli de facto za samą możliwość obstawienia zdarzeń u bukmachera. Nie zależy od rozstrzygnięć i jest obowiązkowy dla każdego grającego.

Podatek od gier liczony jest procentowo od postawionej stawki na dany zakład i wynosi w Polsce 12%. Tak więc z każdej postawionej 100 na zakładach, 12 PLN wędruje do kasy Państwa, a pozostałe 88 PLN jest stawką netto za nasz kupon, która mnożona jest przez kurs i daje końcową możliwą wygraną.

Podatki u bukmachera – podatek od wygranej

Drugim obowiązkowym podatkiem związanym z zakładami bukmacherskimi jest podatek od wygranej. Mówi o tym art. 30 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podatek od wygranej pobierany jest on jednorazowej wygranej równej 2280 PLN lub więcej, a kwota podatku wynosi 10% od uzyskanego przychodu z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych (od całej kwoty, a nie nadwyżki ponad limit!). Od wygranej 5000 zapłacimy ekstra podatek w wysokości 500 PLN.

Kwota 2280 nie stanowi rocznego miesięcznego limitu wygranych, a jest jedynie bazową kwotą od której liczy się podatek od wygranych. W rzeczywistości możemy w przeciągu miesiąca czy roku wygrać nawet i 30 000 PLN z kilkudziesięciu kuponów i nie zapłacimy podatku od wygranej, gdy każda z tych wygranych będzie mniejsza niż wspomniane 2280 PLN.

Podatek od wygranej jest całkowicie niezależny od podatku od gier (pierwszy nie jest pomniejszany o drugi). Trochę to wygląda na podwójne opodatkowanie ale cóż, skarbówka musi dostać swój kawałek tortu od naszej wygranej.

Podatki u bukmachera – kto odprowadza?

Zarówno podatek od gier jak i ekstra podatek od wygranej, odprowadzane są do odpowiedniego urzędu skarbowego przez organizatora, czyli zakłady bukmacherskie. To na nim ciąży zapłacenie podatku oraz złożenie odpowiednich deklaracji podatkowych.

Dodaj komentarz